Answer all questions! 1.) What is the potential 0.44×10-10 m from a proton (the
ID: 1626945 • Letter: A
Question
Answer all questions!
1.) What is the potential 0.44×10-10 m from a proton (the average distance between the proton and electron in a hydrogen atom)?
2.) What is the strength of the electric field between two parallel conducting plates separated by 6 cm and having a potential difference (voltage) between them of 3.8 ×104 V ? Give answer in terms of 106 V/m.
3.) A 0.32 cm diameter plastic sphere, used in a static electricity demonstration, has a uniformly distributed 34 pC charge on its surface.What is the potential near its surface?
Explanation / Answer
1) Potential = Kq/r = 9x109 x 1.6 x 10-19 /(0.44x10-10) = 32.73V
2) Electric field = 3.8x104/0.06=0.633 x 106 V/m
3) Potential = KQ/r = 9x109 x 34x 10-12 /0.0016 = 191.25 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.