Living organisms use energy from the metabolism of food to create an energy-rich
ID: 525836 • Letter: L
Question
Living organisms use energy from the metabolism of food to create an energy-rich molecule called adenosine triphosphate (ATP). The ATP then acts as an energy source for a variety of reactions that the living organism must carry out to survive. ATP provides energy through its hydrolysis, which can be symbolized as follows:
ATP(aq)+H2O(l)ADP(aq)+Pi(aq)
Grxn= -30.5 kJ
where ADP represents adenosine diphosphate and Pi represents an inorganic phosphate group (such as HPO24).
a) Calculate the equilibrium constant, K, for the above reaction at 298 K
B)The free energy obtained from the oxidation (reaction with oxygen) of glucose (C6H12O6) to form carbon dioxide and water can be used to re-form ATP by driving the above reaction in reverse. Calculate the standard free energy change for the oxidation of glucose. Grxn=
c) Estimate the maximum number of moles of ATP that can be formed by the oxidation of one mole of glucose. nATP=
Explanation / Answer
Ans. #A. dG0 = - RT lnK - equation 1
Where,
dG0 = Standard Gibb's free energy
R = Universal gas constant = 0.008315 kJ mol-1 K-1
T = Temperature in kelvin
K = Equilibrium constant
Putting the values in equation 1-
dG0 = - (0.008315 kJ mol-1 K-1) x 310 K x ln K ; [370C = 310 K]
or, - 30.5 kJ mol-1 = - 2.57765 kJ mol-1 x ln K
or, ln K = 30.5 kJ mol-1 / 2.57765 kJ mol-1 = 11.8325
or, 2.303 log K = 11.8325
or, log K = 11.8325 / 2.303 = 5.137863656
or, K = antilog 5.137863656 = 1.37 x 105
Therefore, equilibrium constant K = 1.37 x 105
#B. Balanced reaction: C6H12O6 + 6O2 --> 6CO2 + 6H2O
Using Hess’s law, the standard free energy change for oxidation of glucose is –
dG0 = (6 x dGf0 of CO2) + (6 x dGf0 of H2O)
= 6 x (-394.39 kJ/mol) + 6 x (- 237.14 kJ/mol) = -3789.18 kJ/mol
Note: The negative sign indicates the release of energy during oxidation of glucose.
#C. Maximum number of ATP formed from complete oxidation of 1 mol glucose =
dG0 of glucose oxidation / dG0 of ATP formation
= (3789.18 kJ/mol) / (30.5 kJ/mol)
= 124.24
= 124
Therefore, moles of ATP formed =124
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.