Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

General stry 4th Edition University Science Books Map presented Saping Learning

ID: 524066 • Letter: G

Question

General stry 4th Edition University Science Books Map presented Saping Learning sulfur dioxide, so20g), can react with oxygen to produce sulfur trioxide, soalg), by the following reaction 2SO. o,(g) 2so, (g) The standard enthalpies of formation for Sodg) and soa(g) are AHi so (R1- 296.8 kJ/mol AH so, (g) 395.7 kJ mol Calculate the amount of energy in the form of heat that is produced when a volume of 3.99 L of so2(g is converted to 3.99 L of SO3(g) according to this process at a constant pressure and temperature of 1.00 atm and 25.0 °C. Assume ideal gas behavior. Number kJ 18.4 There is a hint available! View the hint by clicking on the the divider bar again to hide the Close A Previous 8 Give up & View Solution e check Answer Next Exit O HHint llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Explanation / Answer

2SO2(g)+O2(g)---------->2SO3(g)

The standard enthalpies of formation for SO2(g) and SO3(g) are

DeltaH {SO2(g)}=-296.8 kJ/mol
DeltaH {SO3(g)}=-395.7 kJ/mol
Using equation PV = nRT
Number of moles of 3.99 L of SO2 = PV/RT = 1.00 x 3.99 / 0.0821 x 298 = 0.163
And No. of moles of 3.99 L of SO3 are also 0.163
Now the enthalpies of formation for 0.163 moles of SO2(g) and SO3(g) are:
0.163 x (-296.8) and 0.163 x (-395.7) respectively.
Hence the amount the amount of energy in the form of heat that is produced when a volume of 3.99 L of SO2(g) is converted to 3.99 L of SO3(g) = 0.163 x {-395.7 - (-296.8)} = 0.163x (-98.9) = -16.129 kJ

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote