What current passes through a copper wire (with a resistance of 0.13 m omega) wh
ID: 523760 • Letter: W
Question
What current passes through a copper wire (with a resistance of 0.13 m omega) when 2.65 mv is applied to it? (a) 24 mA (b) 1.2 mA (c) 40.8 A (d) 20.4 A (e) 81.6 A if an aluminum alloy wire (100 meters long and 1 cm diameter) has a resistance of 0.04 omega, what is the resistivity of this aluminum alloy ? a) 3.1 times 10^8 omega- m (b) 1.6 times 10^-8 omega-m (c) 3.2 times 10^7 omega-m (d) 6.4 times 10^7 omega-m (e) 7.9x10^5 omega-m If four wires of identical geometry pass the same current per unit area, which wire experienced the highest electric field? Sigma_A u = 4.3times 10^7 1/omega. m All of the wires experienced the same electric field. Sigma_A u = 6.0 times 10^7 1/omega. m Au (gold) Cu (copper) Ag (silver) Fe (iron)Explanation / Answer
Ohm's law states that the current through a conductor between two points is directly proportional to the voltage across the two points.
I =V/R : R -the constant of proportionality, the resistance
where I is the current through the conductor in units of amperes, V is the voltage measured across the conductor in units of volts, and R is the resistance of the conductor in units of ohms.
R = 0.13 mW = 0.13 x 10-3W
V = 2.65Mv = 2.65 x 10-3V
I = 2.65 x 10-3V / 0.13 x 10-3W = 20.4 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.