What current is required in the windings of a long solenoid that has 2470 turns
ID: 1432228 • Letter: W
Question
What current is required in the windings of a long solenoid that has 2470 turns uniformly distributed over a length of 0.75m in order to produce a magnetic field of magnitude 0.000201 T at the center of the solenoid? The permeability of free space is 4pi Times 10^-7T . m/A. Answer in units of mA. A magnetic field of 1 T is perpendicular to a square coil of 20 turns. The length of each side of the coil is 4 cm. Find the magnetic flux through an individual turn of the coil. Answer in units of mWb. Find the magnetic flux through an individual turn of the coil if the magnetic field makes an angle of 30 degree with the normal to the plane of the coil. Answer in units of mWb.Explanation / Answer
006)
magnetic field of solenoid
B = u0*n*I
where u0 = 4*pi*10^(-7) T.m/A
n = N/L = turns per meter
0.000201 = 4*pi*10^(-7)*(2470/0.75)*I
I = 0.000201/(4*(22/7)*10^(-7)*(2470/0.75)) = 0.0485 Amp
007)
magnetic flux = B.A = BAcos(theta)
where A is the area of the surface, and theta is the angle between the magnetic field lines and the normal (perpendicular) to A
for N turns of coil
magnetic flux = NBAcos(theta) = 20*1*(0.04*0.04)*cos(0) = 0.032 Wb = 32 mWb
008)
magnetic flux = BAcos(theta)
magnetic flux = 1*(0.04*0.04)*cos(30) = 0.00138 = 1.38 mWb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.