A student dilutes 11.5 mL of 6 M NaOH solution with enough water to make a total
ID: 522269 • Letter: A
Question
A student dilutes 11.5 mL of 6 M NaOH solution with enough water to make a total volume of 525 mL. What is the molarity of the diluted NaOH? (Pay attention to significant figures!) 25.00 mL of a standard solution of 0.1105 M HCI requires 27.31 mL of an NaOH solution to reach the phenolphthalein endpoint. What is the molarity of the NaOH solution? If an acid sample of mass 0.231 g required 38.22 mL of 0.09767 M NaOH to neutralize where 2.14 mL of 0.1015 M HCI was used to back titrate, find the equivalent mass of the unknown solid acid in grams per mole of H^+.Explanation / Answer
1)
initial volume of NaOH = 11.5 mL
concentration = 6 M
final volume = 525 mL
M1 V1 = M2 V2
6 x 11.5 = M2 x 525
M2 = 0.131
Molarity of diluted NaOH = 0.13 M
2)
HCl + NaOH -------------> NaCl + H2O
M1 V1 = M2 V2
25 x 0.1105 = M2 x 27.31
M2 = 0.1012
Molarity of NaOH = 0.1012 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.