A student decides to move a box of books into her dormitory room by pulling on a
ID: 2117948 • Letter: A
Question
A student decides to move a box of books into her dormitory room by pulling on a rope attached to the box. She pulls with a force of 80.0 N at an angle of 25.0o above the horizontal. The box has a mass of 25.0 kg, and the coefficient of kinetic friction between box and floor is 0.300.
a) Find the acceleration of the box.
b) The student now starts moving the box up a 10.0o incline, keeping her 80.0 N force directed at 25.0o above the line of the incline. If the coefficient of friction is unchanged, what is the new acceleration of the box?
Explanation / Answer
a)the force is F = 80.0 N
the angle is A = 25.0o
mass of the box is m = 25.0 kg
coefficient of kinetic friction is u_k = 0.300
let a be the acceleration of the box
we know that
F = u_k x m x a
or a = (F/u_k x m)
b)the angle of the incline is B = 10.0o
the new acceleration is
a1 = g x sin(C)
where g = 9.8 m/s^2 and C = A + B = 35.0o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.