Need help completing this entire problem Reminder: For a line with the equation
ID: 515836 • Letter: N
Question
Need help completing this entire problem
Explanation / Answer
a) moles of HCl = concentration*volume(L) = 0.500*0.012 = 0.006 moles
b) In the reaction, 1 moles of tetraborate ion reacts with 2 moles of HCl. So, moles of tetraborate ions present = 0.006/2 = 0.003 mol
c) concentration of tetraborate ion = moles/volume(L) = 0.003/0.00850 = 0.353 M
d) 2[B4O72-] = [Na+]
So, concentration of Na+ ion = 2*0.353 = 0.706 M
e) Ksp = [Na+]2[B4O72-] = (0.706)2(0.353) = 0.176
So, Ksp = 0.176
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.