How many moles of helium are present in a 6.3 L cylinder stored at 25 degree C a
ID: 515833 • Letter: H
Question
How many moles of helium are present in a 6.3 L cylinder stored at 25 degree C and 1.0 atm? In a typical automobile, the fuel/air mixture in the cylinder is compressed from 10 atm to 9.5 atm. If the volume of the cylinder is 750 mL, what is the volume when fully compressed? Given the following percent compositions by mass, determine the simplest formula for the compound: a) 54.53%Carbon, 9.15% Hydrogen, 36 32 oxygen b) 66.67% Carbon, 11.11% Hydrogen, 22.22% Oxygen c) 85.63% Carbon, 14.37%HydrogenExplanation / Answer
PV= nRT
P = Pressure in atm
V= Volume in Liter
n = number of moles
R = Gas constant = 0.0821 L atm K-1 Mol-1
T = Temperature in Kelvin
Question 1
P = 1 V = 6.3 L T = 298 K
Number of Moles = PV / RT
Number of Moles = 1 x 6.5 / 0.0821 x 298 = 0.2656 Moles
0.2656 Moles of He is present
Question 2
P1V1 = P2 V2
P1 = 1 atm P2 = 9.5 atm
V1 = 0.75 L V2 = ?
The substitute these values into the equation P1V1 = P2V2 and solve for V2
1 x 9.5 = 0.75 x V2
V2 = 9.5 / 0.75 = 12.66 Liter
Volume of gas is 12.66 Liter
Question 3 a
Moles of carbon = 54.53 /12 = 4.5
Moles of hydrogen = 9.15 /1.0058 = 9
Moles of oxygen = 36.32 /16 = 2.27
Simplest formula = C4H8O2
Question 3b
The same calculation can be used
Simplest formula = C4H8O
Question 3c
The same calculation can be used
Simplest formula = C7H14
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.