How many milliliters of dry Co2 measured at STP, could be evolved int he reactio
ID: 730043 • Letter: H
Question
How many milliliters of dry Co2 measured at STP, could be evolved int he reaction between 20.0 mL of .100 M NaHCO3 and 30.0 mL of .0800 M HCl?Explanation / Answer
HCl + NaHCO3 ----> NaCl + H2O + CO2 1 mole HCl reacts with 1 mole NaHCO3 moles HCl = molarity x litres = 0.0800 M x 0.0300 L = 0.00240 mol moles NaHCO3 = 0.100 M x 0.0200 L = 0.00200 mol Since they react in a 1:1 ratio NaHCO3 is the limiting reagent because there is less of it provided. 1 mole NaHCO3 produces 1 mole CO2 SO moles CO2 possible = moles NaHCO3 = 0.00200 moles At STP 1 mole of any ideal gas occupies a volume of 22.4 L So volume CO2 = moles CO2 x 22.4 L/mol = 0.00200 mol x 22.4 L/mol = 0.0448 L = 44.8 ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.