How many liters of oxygen reacted at 21 degrees celcius and101kPa would be requi
ID: 681973 • Letter: H
Question
How many liters of oxygen reacted at 21 degrees celcius and101kPa would be required to produce 1000kJ by this reaction? P4(s) + 5O2(l) --->P4O10(s) H = -696.4kJ Please show all your work and explain!!Will rate good!
Thanks -PilsnerPrincess How many liters of oxygen reacted at 21 degrees celcius and101kPa would be required to produce 1000kJ by this reaction? P4(s) + 5O2(l) --->P4O10(s) H = -696.4kJ Please show all your work and explain!!
Will rate good!
Thanks -PilsnerPrincess
Explanation / Answer
P4(s) +5O2(l) --->P4O10(s) H = -696.4kJ 5 moles of oxygenreacts to release 696.4 kJ of energy. Number ofmoles of oxygen required to produce 1000 kJ = 5 *1000 /696.4 = 7.17 moles Pressure = 101 kPa = 0.996 atm temperature = 21oC = 294 K let the volume be V litres. PV = nRT 0.996 atm * V = 7.17 * 0.0821 L.atm/mol.K * 294 K volume = 173.7 LRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.