Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many grams of solid NaOH are required to prepare 200-mL of a 0.05 M solution

ID: 1024812 • Letter: H

Question

How many grams of solid NaOH are required to prepare 200-mL of a 0.05 M solution? What will be the concentration from Problem 1 expressed in % w/v ? How many milliliters of 5 M NaCl are required to prepare 1500 mL of 0.002 M NaCl? What will be the concentration of the diluted solution from Problem 3 expressed in millimolars, micromolars, and nanomolars? A solution contains 15 g of CaCl_2 in a total volume of 190 mL. Express the concentration in terms of grams/liter, % w/v, molars, and millimolars. Given stock solutions of glucose (1 M), asparagine (100 mM) and NaH_2PO (50 mM), how much of each solution do you need to prepare 500 mL of a reagent that contains 0.05 M glucose, 10 mM asparagine, and 2 mM NaH_2PO_4? Calculate the number of millimoles in 500 mg of each of the fellow mg ammo acids alanine (MW = 131), tryptophan (MW = 204), cysteine (MW = 121), and glutamic acid (MW = 147). What molarity of HCl is needed so that 5 mL diluted to 300 mL will yield 02 M? How much 0.2 M HCl can he made from 5.0 mL of 12.0 M HCl solution? What weight of glucose is required to prepare 2 L of a 5% w/v solution ? How many milliliters of an 8.56% solution can be prepared from 42.8 g of sucrose? How many milliliters of CHCl_3 are needed to prepare a 2.5% v/v solution m 500 mL of methanol? If a 250-mL solution of ethanol in water is prepared with 4 mL of absolute ethanol, what will be the concentration of ethanol in % v/v?

Explanation / Answer

1.

Molarity = number of moles / volume in L

Volume = 200 ml = 0.200 L

Molarity = 0.05 moles / L or M

Number of moles = Molarity * volume in L

= 0.05* 0.200

= 0.01 moles

Amount in g = number of moles * molar mass

= 0.01 moles * 39.997 g/mol

=0.39997 G

= 0.4 g

2.

% w/ v = 0.4 g / 200m L*100

= 0.2 %

3.

M1V1 = M2V2

Here M1 = 5 M

M2 = 0.002 M

V2= 1500 mL

M1V1 = M2V2

V1 = M2V2/ M1

= 0.002*1500/5

=0.6 ml

4.

Diluted solution = 0.002 M or moles / L

1 .0 M= 1000 milli-moles

0.002 moles / L*1000 milli-moles

= 2 mm/L

1 .0 M= 1000 000 micro-moles

0.002 moles / L*1000000 micro-moles

= 2000 micro moles/L

1 .0 M= 1000 000 000 nano-moles

0.002 moles / L*1000000000 nano-moles

= 2000000 nano moles /L

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote