How many grams of NaCl are required to precipitate most of the Ag tons from 2.50
ID: 945339 • Letter: H
Question
How many grams of NaCl are required to precipitate most of the Ag tons from 2.50 Times 10^2 mL of a 0.0113 M AgNO_3 solution? Write the net ionic equation for the reaction. Balance the following redox equations by the half-reaction method: H_2O_2 + Fe^3+ rightarrow Fe^3+ H_2O (in acidic solution) Cu + HNO_3 rightarrow Cu^2+ + NO + H_2O (in acidic solution) CN^- + MnO_4^ rightarrow CNO6- + MnO_2 (in basic solution) Br_2 rightarrow BrO_3^- + Br^- (in basic solution) S_2O_3^2- + I_2 rightarrow I^- + S_4O_6^2- (in acidic solution) Balance the following redox equations by the half-reaction method: Mn^2+ + H_2O_2 rightarrow MnO_2 + H_2O (in basic solution) Bi(OH)_3 + SnO_2^2- rightarrow SnO_3^2- + Bi (in basic solution) Cr_2O_7^2- + C_2O_4^2- rightarrow Cr^3+ + CO_2 (in acidic solution) ClO_3^- + Cl^ rightarrow Cl_2 + CO_2 (in acidic solution) Mn^2+ + BiO_3^- rightarrow Bi^3 + + MnO_4^- (in acidic solution)Explanation / Answer
4.83)
m = ? NaCl
Ag ions in 2.5*10^2 ml = 250 ml
M = 0.0113 M of AgNO3
note that
AgNO3(aq) + NaCl(aq) = AgCl(s) + NaNO3(aq)
the net ionic
Ag+ + Cl- --> AgCl(s)
then
find mol of Ag+ = MV = 250*0.0113 = 2.825 mmol of Ag+
then
ratio is 1:1
so
mol of Cl- required should be 2.825 mmol ofCl-
that is
2.825 mmol of NACl = 2.825*10^-3 mol of NaCl
mass = mol*MW = (2.825*10^-3)(58.0) =0.16385 g of NaCl
NOTE: consider posting all other questions in another set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.