Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many ml of H2(g), measured at 23.5 C and 749 mm Hg, are produced at a platin

ID: 75510 • Letter: H

Question

How many ml of H2(g), measured at 23.5 C and 749 mm Hg, are produced at a platinum cathode in the electrolysis of H2SO4 (aq) by 2.45 A of electric current in 10.00 minutes. Assume SO4 2- does not undergo electrolysis.

Explanation / Answer

2H+ + 2e- => H2 1 Ampere = 1Coulomb/sec 1A = 1 C/s Faraday: 1 mol e- = 96485 Coulomb 2.45 C/s *(10 min)*(60 s/1min) *(1 mol e-/ 96485 C)*(1mol H2/2mole-) = 0.007618 mol H2 PV = nRT V = nRT/P V = 0.007618 mol *0.0821 L*atm/mol/K *(23.5 + 273.15)K /(749 mmHg *1atm/760 mmHg) V = 0.188 L V = 188 mL

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote