You have 50.55uM of MgCl2 which is the same as 0.00295g. You have 12 wells. How
ID: 515396 • Letter: Y
Question
You have 50.55uM of MgCl2 which is the same as 0.00295g. You have 12 wells. How much water is necessary to dilute the sample so that: Well 1 has 0% MgCl2 Well 2 has 1% MgCl2 Well 3 has 10% MgCl2 etc for the remaining wells at 20%,30%,40%,50%,60%,70%,80%,90%,100% MgCl2 respectively. Show your work. You have 50.55uM of MgCl2 which is the same as 0.00295g. You have 12 wells. How much water is necessary to dilute the sample so that: Well 1 has 0% MgCl2 Well 2 has 1% MgCl2 Well 3 has 10% MgCl2 etc for the remaining wells at 20%,30%,40%,50%,60%,70%,80%,90%,100% MgCl2 respectively. Show your work. Well 1 has 0% MgCl2 Well 2 has 1% MgCl2 Well 3 has 10% MgCl2 etc for the remaining wells at 20%,30%,40%,50%,60%,70%,80%,90%,100% MgCl2 respectively. Show your work.Explanation / Answer
Dilution experiments and preparation of solutions,
we have 0.00295 g (50.55 uM) MgCl2 solution
Well 1 : 0% MgCl2
No MgCl2 solution added to the solution prepared. Only water is present.
Well 2 : 1% MgCl2
1 g in 100 ml makes 1% (w/v) solution
So, 0.00295 g would need = 0.00295 x 100 = 0.295 g (or 0.295 ml) water for dilution
Well 3 : 10% MgCl2
10 g in 100 ml makes 10% (w/v) solution
So, 0.00295 g would need = 0.00295 x 100/10 = 0.0295 g (or 0.0295 ml) water for dilution
Well 4 : 20% MgCl2
20 g in 100 ml makes 10% (w/v) solution
So, 0.00295 g would need = 0.00295 x 100/20 = 0.01475 g (or 0.01475 ml) water for dilution
Well 5 : 30% MgCl2
30 g in 100 ml makes 10% (w/v) solution
So, 0.00295 g would need = 0.00295 x 100/30 = 0.00983 g (or 0.00983 ml) water for dilution
Well 12 : 100% MgCl2
Pure MgCl2 solution. No water was added.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.