Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How much heat is absorbed, in kJ, by 100.0 mL of solution of NaCl which undergoe

ID: 513239 • Letter: H

Question

How much heat is absorbed, in kJ, by 100.0 mL of solution of NaCl which undergoes a temperature change from 23.5 degree C to 28.7 degree C? The density of the solution is 1.02 g/mL, and its specific heat capacity is 4.03 J/(g middot degree C). If 50.0 mL of 1.0 M HCl are mixed with 50.0 mL of 1.0 M NaOH [as in section (a) of part B], how many moles of each reactant were present? How many moles of water will be formed by this reaction? If you have determined the amount of heat given off in this process, q, and wish to convert it to Delta H on a molar basis, what value of n should be used in the equation Delta H_m = q/n? Show specifically how reactions a and c in Part B of this experiment can be combined in such a way that they add up to reaction d.

Explanation / Answer

1)

volume = 100 mL

density = 1.02 g / mL

mass = density x volume

         = 1.02 x 100

        = 102 g

Cp = 4.03 J / oc g

dT = 28.7 - 23.5 = 5.2 oC

Q = m Cp dT

Q = 102 x 4.03 x 5.2

Q = 2138 J

Q = 2.14 kJ

heat absorbed = 2.14 kJ

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote