How much energy is lost or gained when 1 mol of cobalt-60 undergoes beta-decay,
ID: 1021119 • Letter: H
Question
How much energy is lost or gained when 1 mol of cobalt-60 undergoes beta-decay, 60/27Co -> 60/28Ni + 0/-1e? The mass of a 60/27Co atom is 59.933819 amu, and that of a 60/28Ni atom is 59.930788. * the mass of an electron is 5.4858x10-4. ---- > In the textbook, they subtract the mass of the electrons from the atoms to get the mass of the nucleus. They then use the mass of each nucleus and the mass of an electron to find delta m. I do not understand why they have to subtract the electrons from the cobalt and nickel atoms?
Explanation / Answer
First just substract the total mass of products from total mass of reactants,
Mass change = 59.933819 - 59.930788 - 0.00054858
mass change = 0.00248242 = 0.00248242 * 1.6606*10-27 kg = 4.1223*10-30 kg
Energy, E = m c2 = 4.1223*10-30*(2.9979*108)2 = 3.7049*10-13 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.