Ligand X forms a complex with both cobalt and copper, each of which has a maximu
ID: 512891 • Letter: L
Question
Ligand X forms a complex with both cobalt and copper, each of which has a maximum absorbance at 510 nm and 645 nm, respectively. A 0.295-g sample containing cobalt and copper was dissolved and diluted to a volume of 100.0 mL. A solution containing ligand X was added to a 50.0 mL aliquot of the sample solution and diluted to a final volume of 100.0 mL. The measured absorbance of the unknown solution was 0.479 at 510 nm and 0.350 at 645 nm, when measured with a 1.00-cm cell. The molar absorptivities of the cobalt and copper complexes at each wavelength are shown in the table below.
Ligand X forms a complex with both cobalt and copper, each of which has a maximum absorbance at 510 nm and 645 nm, respectively. A 0.295-g sample containing cobalt and copper was dissolved and diluted to a volume of 100.0 mL. A solution containing ligand X was added to a 50.0 mL aliquot of the sample solution and diluted to a final volume of 100.0 mL. The measured absorbance of the unknown solution was 0.479 at 510 nm and 0.350 at 645 nm, when measured with a 1.00-cm cell. The molar absorptivities of the cobalt and copper complexes at each wavelength are shown in the table below. Wavelength Molar Absorptivity (E, M cm 1 Co Cu A, nm 510 5731 37789 18160 645 1287 What is the concentration of cobalt and copper in the final diluted solution? Number Number M 2 M Co Cu sample? Number NumberExplanation / Answer
Use Beer’s law:
A = *c*l where = molar absorptivity of the compound and c = concentration of the sample and l = path length of the solution.
Given l = 1.00 cm and 1 = 37789 M-1cm-1 and 2 = 5731 M-1cm-1 (510 nm),
0.479 = (37789 M-1cm-1)*[Co2+]*(1 cm) + (5731 M-1cm-1)*[Cu2+]*(1.0 cm) …..(1)
Again, 1 = 1287 M-1cm-1 and 2 = 18160 M-1cm-1 (645 nm),
0.350 = (1287 M-1cm-1)*[Co2+]*(1.0 cm) + (18160 M-1cm-1)*[Cu2+]*(1.0 cm) ….(2)
Multiply (1) by 1287 and (2) 37789 and subtract
1287*0.479 – 37789*0.350 = (1287*5731 M-1)*[Cu2+] – (37789*18160 M-1)*[Cu2+]
===> 616.473 – 13226.15 = -678892443.0*[Cu2+]
===> [Cu2+] = 1.86*10-5
The concentration of Cu2+ in the dilute sample is [Cu2+] = 1.86*10-5 M (ans).
Plug in [Cu2+] in expression (1) and obtain
0.479 = (37789 M-1cm-1)*[Co2+]*(1.0 cm) + (5731 M-1cm-1)*(1.86*10-5 M)*(1.0 cm)
===> 0.479 = (37789 M-1)*[Co2+] + 0.1066
===> 0.3724 = (37789 M-1)*[Co2+]
===> [Co2+] = (0.3724)/(37789 M-1) = 9.85*10-6 M (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.