A road accident involving a causes a spill of 10 000 l of benzene into the soil
ID: 511133 • Letter: A
Question
A road accident involving a causes a spill of 10 000 l of benzene into the soil uick cleanup recovers most of the substance, but some benzene reaches the shallow water table. S of this in The log ootano water rediment coefficient log Kew of benzene is 2.13. The material consists of Sandy with a bulk density of 1.8 g cm and a porosity of 0.3. The wei ght fraction of organic carbon in the aquifer sediment is 0.8 percent. The local horizontal groundwater flow velocity is 12 y Estimate the maximum horizontal distance over which the benzene is transported in 10 years. Assume that the benzene transport is only affected by retardation. (Hint choose an appropriate relation between Ken and K from Table 13.1).Explanation / Answer
Given:
Bulk Density of the soil = 1800 kg/m3
KOW = 2.13
Time = 10 years
Weight fraction of organic content = 0.8
Ground water flow velocity = 12m per year
Total Benzene volume = 10000 liters
From the table for Aromatics,
LogKOC = 0.937 log (KOW)-0.006
log Koc = 0.937 * 2.13 - 0.006
Koc = 97.6809 lkg-1
Kd = 0.008*97.6809 = 0.7814472 lkg-1
Rf = 1+(1800/0.3)*0.0007814472 = 5.6886832 ~ 6
Ux/Rf = 12/5.688 = 2.1097
so in 10 years, the benezene would covered 21.097 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.