A risk-neutral plaintiff in a lawsuit is deciding whether to settle a claim or g
ID: 2428778 • Letter: A
Question
A risk-neutral plaintiff in a lawsuit is deciding whether to settle a claim or go to trial. The defendants have offered a $100,000 settlement.
a. If the plaintiff does not settle, she believes that the probability of winning at trial is 65%. If the plaintiff wins, she is awarded X dollars. If she loses her payoff is $0. How large must X be in order for the plaintiff to turn down the settlement offer?
b. Suppose instead that the plaintiff is risk-averse, with a utility function of u(x)=SQRTofX. If the plaintiff does not settle she believes that the probability of winning at trial is 65%. If she wins she is awarded X dollars. If she loses her payoff is $0. How large must X be in order for the plaintiff to turn down the settlement offer? Is this number smaller or larger than that in part a)? Why?
Explanation / Answer
Ans A)
If Plaintiff wins then he gets X dollars and otherwise $0
then to turndown settlement order of $100,000 he should get Expected Value higher than settlement order
0.65(X)+0.35(0)=100000
X=100000/0.65=153846.2
Therefore X must be atleast as good as $153,846.2
Ans b)
U(X)=sqrt(X)
Expected Value=153846.2
EU=0.65(X^1/2)+0.35(0)=0.65sqrt(X)
Utility outo of $100000=(100000)^1/2=316.22
EU>100 to turn down the settlement
0.65sqrt(X)=316.22
sqrtX=316.22/0.65
CE=X>236674
This X is higher than previous X
Risk Premium=CE-EMV=236674-153846.2=82827
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.