A ring of charge is centered at the origin in the vertical direction. The ring h
ID: 1540805 • Letter: A
Question
A ring of charge is centered at the origin in the vertical direction. The ring has a charge density of = 5.95 × 10-6 C/m and a radius of R = 2.57 cm. Find the total electric field, E, of the ring at the point P = (2.25 m, 0.00 m). The Coulomb force constant is k = 1/(4 0) = 8.99 × 109 N·m2/C2. A ring of charge is centered at the origin in the vertical direction. The ring has a charge density of = 5.95 × 10-6 C/m and a radius of R = 2.57 cm. Find the total electric field, E, of the ring at the point P = (2.25 m, 0.00 m). The Coulomb force constant is k = 1/(4 0) = 8.99 × 109 N·m2/C2.
Explanation / Answer
electric field is E = 2*pi*lamda*K*R*x/(x^2+R^2)^(3/2)
Given that lamda = 5.95*10^-6 C/m
k = 9*10^9
R = 0.0257 m
x = 2.25 m
then E = 2*pi*lamda*K*R*x/(x^2+R^2)^(3/2)
E = 2*3.142*5.95*10^-6*9*10^9*0.0257*2.25/(2.25^2+0.0257^2)^(3/2)
E = 1.707*10^3 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.