A ring is fitted loosely (with no friction) around a long, smooth rod of length
ID: 1904215 • Letter: A
Question
A ring is fitted loosely (with no friction) around a long, smooth rod of length L = 0.561 m. The rod is fixed at one end, and the other end is spun in a horizontal circle at a constant angular velocity of ? = 3.57 rad/s. The ring has zero radial velocity at its initial position, a distance of r0 = 0.399 m from the fixed end. Determine the radial velocity of the ring as it reaches the moving end of the rod. P.s. final Velocity and acceleration will both be greater than initial, i know you have to integrate with limits of .561 and .399, but im not sure how to set up or even calculate, please help.. btw its not 1.28m/s.Explanation / Answer
vo=?r=1.42443 a=?2/r=31.942 a=ar=12.75 vf=vv2+2aL =4.04 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.