23 F decays by emitting a - particle. This decay process has a half-life of 2.20
ID: 508277 • Letter: 2
Question
23F decays by emitting a - particle. This decay process has a half-life of 2.20 s. Answer the following questions about this process and report all answers to three significant figures.
1. Determine the initial activity (in dis/s, do not input units) of a 2.32 mg sample of this isotope. Report your answer to three significant figures in scientific notation.
1.91×1019dis/s
2. Determine the time (in s) that it takes for the activity of 23F to decrease to 1.57×105 dis/s.
GOT ONLY ONE TRY LEFT !!
You are correct.Your receipt no. is 155-4788 Previous Tries
Explanation / Answer
2)
initial activity = 1.91 x 10^19 dis/ s
remaining = 1.57 x 10^5 dis/s
decay constant = 0.693 / half life = 0.693 / 2.20 = 0.315 sec-1
time = 1/ k * ln (Ao / At)
= 1/ 0.315 * ln (1.91 x 10^19 / 1.57 x 10^5 )
= 103 sec
time = 103 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.