A galvanic (voltaic) cell contains a copper cathode immersed in a copper(II) chl
ID: 503970 • Letter: A
Question
A galvanic (voltaic) cell contains a copper cathode immersed in a copper(II) chloride solution and a nickel anode immersed in a nickel (II) chloride solution. The two solutions are connected with a salt bridge. Write the balanced equation for the galvanic cell. Phases are optional. A current of 1.77 A is observed flowing through the cell for a period of 2.03 hours. Calculate the amount of charge flowing through the circuit during this time. Calculate the number of moles of electrons flowing through the circuit during this time. Calculate the mass change in grams of the copper and nickel electrodes.Explanation / Answer
The equations
Ni2+ + 2 e Ni(s) 0.25
Cu2+ + 2 e Cu(s) +0.337
note that in other to occur in a forward direction, we need nickel to oxidize and copper to reduce ( due to their potentials)
Cu2+ + 2 e Cu(s) +0.337
Ni(s) Ni2+ + 2 e 0.25
Overall reaction, balanced
Cu2+(aq) + Ni(s) --> Cu(s) + Ni2+2(aq)
E° = Ered - Eox = 0.337 --0.25 = 0.587 V
so
B)
I = 1.77 A
t = 2.03 h
find total charge
Total C = I*t = (1.77 C/s)(2.03 h) = 1.77 C/s * 2.06*3600 s = 13126.32 C
C)
total mol, according to faraday:
F = 96500 C/mol
mol of e- in 13126.32 C
mol = 13126.32/96500
mol = 0.1360 mol of e-
D)
mass changes:
2 mol of e- --> 1 mol of metal
mol of metal --> 0.1360 /2 = 0.068 mol of metal
so
Cu increases, Ni decreases
0.068 mol o Cu+2 = 0.068*63.5 = 4.318 g of Cu increase
0.068 mol of Ni decrease = 0.068*58.6934 = 3.991 g of ni decreae
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.