A galvanic (voltaic) cell contains a copper cathode immense in a copper (II) chl
ID: 518775 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Cu/CuCl2(aq.) cathode
Ni/NiCl2(aq.) anode
(i)
Balanced redox reaction is ,
Cu2+ (aq.) + Ni (s) ----------> Ni2+ (aq.) + Cu (s)
(ii)
Amount of charge = current in amp * time in seonds
Q = 2.43 * (1.79*60*60)
Q = 15659 amp.s
Q = 15659 C
(iii)
1 Faraday of charge (96485 C) = 1 mol of electrons
then, 15659 C of charge = 1 * 15659 / 96485 = 0.162 mol of electrons.
(iv) Cu2+ (aq.) + 2 e ----------> Cu (s)
From this equation, 2 Faradays's i.e 2 * 96485 C of charge can deposit 1 mol i.e. 63.5 g. of Cu
Then, 15659 C of charge can deposit 15659 * 63.5 / ( 2 * 96485 ) = 5.15 g. of Cu
So, cathode electrons gains the mass of 5.15 g.
Similarly, Ni (s) ---------> Ni2+ (aq.) + 2 e
SO, to produce 2 Faraday's i.e 2 * 96485 C of charge 1 mol i.e 58.69 g. of Ni is to be consumed
then to produce 15659 C of charge 15659 * 58.69 / (2*96485) = 4.76 g. of Ni is to be consumed.
So, anode electrode loses a mass of 4.76 g.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.