Water has a specific heat capacity of 4.184 J/g/ degree C and glass has a specif
ID: 503734 • Letter: W
Question
Water has a specific heat capacity of 4.184 J/g/ degree C and glass has a specific heat capacity of 0.840 J/g/ degree C. A 100. g glass bead is heated to 197 degree C and dropped into a container of 750. g of water at 18.6 degree C. (a) What is the water temperature when the bead has cooled to 100 degree C? (b) What will be the final temperature of the water and bead? If the container has a heat capacity of 154 J/ degree C; (c) What is the water temperature when the bead has cooled to 100 degree C? (d) What will be the final temperature of the water and bead?Explanation / Answer
q=mCT mean the following:
q=heat energy gained or lost by a substance
m=mass (grams)
C=specific heat
T=change in temperature
Question a
100 x 0.84 x (197-100) = 750 x 4.184 x (T-18.6)
8148 = 3140.25T - 58.408.65
T = 21.194 Deg celcius
Question b
heat lost by beeds = heat gained by water
it can be given by the equation
100 x 0.84 x (197-T) = 750 x 4.184 x (T-18.6)
16548-84T = 3140.25T - 58.408.65
3224.25 T= 74956.65
T = 23.24 Deg celcius
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.