Print calculator Periodic Table uestion 6 of 12 General Chemistry 4th Edition Un
ID: 502202 • Letter: P
Question
Print calculator Periodic Table uestion 6 of 12 General Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Saping Leaming Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 50.0 mL of 0.140 M HcIO(ag) with 0.140 MKOH(aq). The ionization constant for HCIO can be found here. abefore addition of any KOH 4.19 (b) after addition of 250 mL of KoH 7.537 click to edit (c) after addition of 30.0 mL of KOH (d) after addition of 50.0 mL of KOH There is a hirt availablel 0 mL of KOH divider bar again to hide the hint. Previous 8 Give up vew Solution Check Answer Next a Ext O about us I careers I partners privacy policy terms of use l contact us l helpExplanation / Answer
First of all, volumes will change in every case (Volume of base + Volume of acid), therefore the molarity will change as well
M = moles / volume
pH = -log[H+]
a) HA -> H+ + A-
Ka = [H+][A-]/[HA]
a) no KOH
Ka = [H+][A-]/[HA]
Assume [H+] = [A-] = x
[HA] = M – x
Substitute in Ka
Ka = [H+][A-]/[HA]
Ka = x*x/(M-x)
3.5*10^-8 = x*x/(0.14 -x)
This is quadratic equation
x =6.99*10^-5
For pH
pH = -log(H+)
pH =-log(6.99*10^-5)
pH in a = 4.15
b) 25 ml KOH
This is in a Buffer Region, a Buffer is formed (weak base and its conjugate)
Use Henderson-Hassebach equations!
pH = pKa + log (A-/HA)
initially
mmol of acid = MV = 50*0.14 = 7 mmol of acid
mmol of base = MV = 25*0.14 = 3.5 mmol of base
then, they neutralize and form conjugate base:
mmol of acid left = 7-3.5 = 3.5 mmol
mmol of conjguate left = 0 +3.5 = 3.5
Get pKa
pKa = -log(Ka)
pKa = -log(3.5*10^-8) = 7.45
Apply equation
pH = pKa + log ([A-]/[HA]) =
pH = 7.45 + log (3.5/3.5) = 7.45
c) for 30 ml
This is in a Buffer Region, a Buffer is formed (weak base and its conjugate)
Use Henderson-Hassebach equations!
pH = pKa + log (A-/HA)
mmol of acid = MV = 50*0.14 = 7 mmol of acid
mmol of base = MV = 30*0.14 = 4.2 mmol of base
then, they neutralize and form conjugate base:
mmol of acid left = 7-4.2 = 2.8 mmol
mmol of conjguate left = 0 +4.2 = 4.2
Apply equation
pH = pKa + log ([A-]/[HA]) =
pH = 7.45 + log (4.2/2.8) = 7.63
d) Addition of Same quantitie of Acid/Base
This will be Hydrolisis (equilibrium of acid-base) and the weak acid/base will form an equilibrium
We will need Kb
Ka*Kb = Kw
And Kw = 10^-14 always at 25°C for water so:
Kb = Kw/Ka = (10^-14)/(3.5*10^-8) = 2.857*10^-7
Now, proceed to calculate the equilibrium
H2O + A- <-> OH- + HA
Then K equilibrium is given as:
Kb = [HA][OH-]/[A-]
Assume [HA] = [OH-] = x
[A-] = M – x
Substitute in Kb
2.857*10^-7 = [x^2]/[M-x]
recalculate M:
mmol of conjugate = 20 mmol
Total V = V1+V2 = 50+50= 100
[M] = 7/100 = 0.07 M
2.857*10^-7 = [x^2]/[0.07-x]
x =1.41*10^-4
[OH-] =1.41*10^-4
Get pOH
pOH = -log(OH-)
pOH = -log 1.41*10^-4) = 3.85078
pH = 14-pOH = 14-3.85078= 10.14922
e) Addition of base
There will be finally an Excess of Base!
mol of acid < mol of base
Calculate pOH directly
[OH-] = M*V / Vt
mmol of acid = MV = 50*0.14= 7
mmol of base = MV = 60*0.14 = 8.4
therefre,
mmol of strng base left =8.4-7 = 1.4 mmol
Vtotal =50+60= 110 mL
[OH-] =1.4/110 = 0.127
pOH = -log(OH-)
pOH = -log(0.127) = 0.896
pH = 14-pOH = 14-0.896= 13.10
pH = 13.10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.