1a. A salt stock solution ([NaCl] = 2.54 M) has 23.76 mL removed. How many grams
ID: 501056 • Letter: 1
Question
1a. A salt stock solution ([NaCl] = 2.54 M) has 23.76 mL removed. How many grams of sodium chloride are in the solution removed?
a. 3.53 g NaCl
b. 0.0604 g NaCl
1b. 25.00 mL of a 0.2466 M iron(III) chloride stock solution contains:
a. 6.165 * 10-3 g iron (III) chloride
b. 25.00 g iron (III) chloride
c. 1.000 g iron (III) chloride
1c. Calculate the concentration (in molarity) of iron cations in an iron chloride stock solution made by dissolving 100.0 g of iron(III) chloride in water and diluting to a final volume of 2.500 L. This makes an iron(III) chloride stock solution whose Fe3+ concentration is:
a. 0.2466 M
b. 1.200 M
c. 40.00 M
1d. Using a 2.54 M NaCl stock solution, describe the process of creating a diluted solution of sodium chloride with [NaCl]= 2.75 M and final volume 2.500 L
a. Take 2.706 liters of stock and dilute to 2.500 L
b. Take 370.3 mL of stock and dilute to 2.500 L.
c. That solution can't be made as described because it's more concentrated than the stock solution you're trying to make it from.
Explanation / Answer
1a)
Molarity = moles / volume
2.54 = moles / 0.2376
moles = 0.0604
moles = mass / molar mass
0.0604 = mass / 58.5
mass of NaCl removed = 3.53 g NaCl
1b).
Molarity = moles / volume
0.2466 = moles / 0025
moles = 6.165 x 10^-3
mass of iron (III) chloride = 1.000 g
1c).
moles of iron(III) chloride = 100 / 162.2 = 0.6165
Molarity = 0.6165 / 2.5 = 0.2466
concentration of Fe+3 = 0.2466 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.