15.) a.) In the laboratory, a general chemistry student measured the pH of a 0.3
ID: 497315 • Letter: 1
Question
15.) a.)In the laboratory, a general chemistry student measured the pH of a 0.376 M aqueous solution of nitrous acid to be 1.872.
Use the information she obtained to determine the Ka for this acid.
Ka(experiment) =
b.)In the laboratory, a general chemistry student measured the pH of a 0.376 M aqueous solution of nitrous acid to be 1.870.
Use the information she obtained to determine the Ka for this acid.
Ka(experiment) =
c.)In the laboratory, a general chemistry student measured the pH of a 0.376 M aqueous solution of hydrocyanic acid to be 4.928.
Use the information she obtained to determine the Ka for this acid.
Ka(experiment) =
Explanation / Answer
pH = 1.872
[H+] = x = 0.0134 M
a)
HNO2 ------------------------> H+ + NO2-
0.376 0 0 --------------->initial
0.376 -x x x ---------------> equilibrium
Ka = x^2 / 0.376-x
Ka = 0.0134^2 / 0.376 - 0.0134
Ka = 4.79 x 10^-4
b.)
[H+] = 0.0135 = x
Ka = 5.02 x 10^-4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.