Does any solid lead (II) chloride, PbCI_z from when 0.350 grams of sodium chlori
ID: 494296 • Letter: D
Question
Does any solid lead (II) chloride, PbCI_z from when 0.350 grams of sodium chloride, NaCI, is dissolved in 0.250 L of 0.12 M lead (II) nitrate, Pb(NO_3)_2? (Ksp of PbCI_2 is 2.4 x 10^-4) Does any solid lead (II) bromide, PbBr_2 from when 0.350 grams of sodium bromide, NaBr, is dissolved in 0.750 L of 0.267 M lead (II) nitrate, Pb(NO_3)_2? (Ksp of PbBr_2 is 6.6 x 10^-6) What is the minimum concentration of chloride ions needed to initiate precipitation of lead (II) nitrate, PbCI_2, when added to 0.750 L of 0.158 M lead (II) nitrate, Pb(NO_3)_2 solution? HowExplanation / Answer
(1)
NUmber og moles of NaCl = mass / molar mass = 0.350 / 58.5 = 0.00598 mol
Volume of solution = 0.250 L
Molarity of NaCl solution = number of moles of NaCl / Volume of solution = 0.00598 0.250 = 0.0239 M
PbCl2 (s) = Pb2+ (aq.) + 2 Cl- (aq.)
Ksp = [Pb2+][Cl-]2
Ksp = (0.12)(0.0239)2
Ksp = 6.85 * 10-5 ( < 2.4 * 10-4)
SO, no precipitation takes place.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.