Define the term \"mole fraction\", using formula. A sample of gas is made entire
ID: 490242 • Letter: D
Question
Define the term "mole fraction", using formula. A sample of gas is made entirely of carbon dioxide and water, and there are 260 moles of CO_2 and 500 moles of water. If the total pressure of the sample is 20 atm, what is the partial pressure of each gas? If 600 kg of ZnS is to be reacted, what volume of oxygen at 1.000 atm and 35.0 degree C is needed (at a minimum) to carry out this reaction? 2ZnS(s) + 3 O_2(g) rightarrow 2 ZnO(s) + 2 SO_2(g) Why do heavier gases move more slowly than light gases at the same temperature? the composition of dry air from the mole fractions of 0.78 N_2, 0.21 O_2, and 0.010 Ar to calculate rage density of air at 25 degree C and 1 atm of pressure.Explanation / Answer
5. mole fraction is moles of a component in a mixture divided by the total moles of all the components in the system.
6. total moles = 260 + 500 = 760 moles
partial pressure of CO2 = (260/760) x 20 = 10.40 atm
partial pressure of H2O = (500/760) x 20 = 13.16 atm
7. moles ZnS = 600 x 10^3/97.474 = 6155.4876 mols
moles O2 = 6155.4876 x 3/2 = 9233.2314 mols
Volume of O2 needed = nRT/P
= 9233.2314 x 0.08205 x (273 + 35)/1 = 233333.9 L
8. Heavier gases are more dense and thus move slower than lighter gases, this is according to Graham's law of diffusion, which states that rate of diffusion is inversely proportional to sq.rt. of molar mass of gas.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.