A. A solution of equal molar concentrations of the artificial sweetener sacchari
ID: 489038 • Letter: A
Question
A. A solution of equal molar concentrations of the artificial sweetener saccharin and its sodium salt was found to have pH = 3.08. (i) What are the values of pKa and Ka of saccharin? (ii) What would the pH be if the concentration of acid was twice that of the salt?
B. A buffer solution of volume 100.0 mL is 0.140 m Na2HPO4(aq) and 0.120 m KH2PO4(aq). (iii) What are the pH and the pH change resulting from the addition of 75.0 mL of 0.0100 m NaOH(aq) to the buffer solution? (iiii) What are the pH and the pH change resulting from the addition of 10.0 mL of 0.50 m HNO3(aq) to the initial buffer solution?
Explanation / Answer
A.
pH = pka + log [salt/acid]
if salt and acid are present in equal concentration then pH = pka.
pka of saccarin = 3.08
Ka = 10^-pka = 10^-3.08 = 8.32*10^-4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.