Ammonia is produced by the catalytic reaction of nitrogen and hydrogen. a) Write
ID: 487155 • Letter: A
Question
Ammonia is produced by the catalytic reaction of nitrogen and hydrogen. a) Write the chemical reaction and balance it. Determine the stoichiometric coefficients. b) If 15 mol/sec of H_2 is fed to the reactor, determine the amount of N_2 required if a 20.% excess (of N_2) is desired. c) If 5.0 mol/sec of H_2 exits the catalytic reactor, determine: i) xi ii) the number of moles of all three components exiting the reactor. iii) the conversion of H_2 and N_2. iv) the exiting concentration of H_2, N_2, and ammonia. d) What are strategies to increase the conversion of H_2?Explanation / Answer
(a)
Reaction for production of ammonia is
N2 + 3 H2 -----> 2 NH3
1 mole 3 mole 2 mole
(b) According to stoichometry for 3 moles of H2 we need one mole of N2
hence for 15 mol/sec of N2 we need 15/3 = 5 mol/s of N2
Given we need 20 % excess N2 . so we need 1.2 moles instead of one mole
Hence amount of N2 required for given H2 to react = 1.2 * 5 = 6 mol/sec of N2 Answer
(c) if 5 mol/sec of H2 comes out of the reactor then 10 mol/s of H2 has reacted.
so fractional conversion = (15 - 5) / 15 = 0.6667 or 66.67 % Answer c(i)
outlet composition
if 10 mol of H2 reacts then 10/3 = 3.33 moles of N2 will react
so 6- 3.33 = 2.67 moles of N2 will remain
and according to stoichometry 10 mol/s of H2 will react to give 10*2/3 = 6.67 mol/s of NH3
so outlet composition will be
N2 = 2.67 mol/s ; H2 = 5 mol/s ; NH3 = 6.67 mol/s Answer c(ii)
conversion of H2 is 66.67 % and
conversion of N2 is (6-2.67) /6 = 0.555 or 55.5 % Answer c(iii)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.