A 5.00 mL solution of BaCl_2 dissolved in water weighed 5.360 g. After the water
ID: 487039 • Letter: A
Question
A 5.00 mL solution of BaCl_2 dissolved in water weighed 5.360 g. After the water was removed by heating 0.369 g of BaCL_2, remained. Using the formulas on page 38 in the lab manual calculate the following knowing that BaCl_2 is the component. What is the density of the BaCl_2 solution in g/mL? Percent by-mass the BaCl_2 in the solution: Concentration of BaCl_2 in the solution: How many moles of BaCl_2 in the solution. The formula mass of BaCl_2 is 208.24 g/mol (Use mol as unit for mole)? What is the molarity of the BaCl_2 solution in mol/L?Explanation / Answer
A) density of solution=mass of solution/volume of solution
density=5.36/5=1.072g/ml
B) % of BaCl2:- mass of BaCl2/total mass=(0.369/5.36)×100=6.884%
C) concentration of BaCl2 in solution=mass of BaCl2/volume of solution=0.369/5=0.0738g/ml
D) moles of BaCl2:- given mass/molar mass=0.369/208.24
Moles=0.0177
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.