The forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solut
ID: 483402 • Letter: T
Question
The forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solution by adding 12.0 g of luminol into a total volume of 75.0 mL of H_2O. What is the molarity of the stock solution of luminol? Express your answer with the appropriate units. Before investigating the scene, the technician must dilute the luminol solution to a concentration of 6 00 times 10^-2 M. The diluted solution is then placed in a spray bottle for application one the desired surfaces. How many moles of luminol are present in 2.0 L of the diluted spray? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
(A)
MW of luminol = 177 g
Moles of luminol taken = Mass taken / MW = 12/177 = 0.067
Volume of solution = 75mL = 0.075 L
Molarity of solution = moles/Volume = 0.067/0.075 = 0.893 M
(B)
Moles of luminol present in diluted solution = Molarity * Volume in liters = 0.06*2 = 0.12 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.