A sample was made by mixing 5.00 mL of 0.00200 M Fe^3+ with 3.00 mL of 0.0020 M
ID: 482998 • Letter: A
Question
A sample was made by mixing 5.00 mL of 0.00200 M Fe^3+ with 3.00 mL of 0.0020 M SCN^-and 2.00 mL of 1.0 M HNO_3. The resulting solution had a transmission of 15.8% (T = 0.158). Calculate the initial concentrations of Fe^3+ and SCN^- and enter them in the ICE chart below. (Show your work. These are just dilution calculations.) Calculate the absorbance from the percent transmission. Then use the graph from problem 1 (or its best-fit equation) and the absorbance to find the equilibrium concentration of FeSCN^2+ in this sample. Enter this concentration in the ICE chart. Continued on next page.Explanation / Answer
Initially:
Total V = V1+V2+ = 5 mL + 3 mL = +2mL = 10 mL
Fe3+ = M1V1/VT = 5*0.002/10 = 0.0010 M
SCN- = M2V2/VT = 3*0.002/10 = 0.0006 M
Fe(SCN)2+ = 0
the change:
Fe3+ = -x
SCN- = -x
Fe(SCN)2+ = +x
in equilibrium:
Fe3+ = 0.0010 -x
SCN- = 0.0006 -x
Fe(SCN)2+ = 0 + x
b)
Calculate A:
A = -log(T%/100) = - log(0.158) = 0.8013
0.001 - x +0.0006 -x + x = C
NOTE, frm your "problem 1 best fit equation" get Concentration from Absorbance, then substute to get "X"
afterwards, get all concentration values substituting "X"
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.