a compound containing Fe, C, H and O A compound containing Fe, C, H and O was de
ID: 477686 • Letter: A
Question
a compound containing Fe, C, H and O A compound containing Fe, C, H and O was determined by combustion analysis to have 51.04% C and 5.98% H in a separate experiment to determine the mass % of Fe, 0.3355 g of the compound yielded 0.0758 g of Fe _2 O what is the empirical formula of the compound ?Questions to consider in completing this problem:what 2 quantities should you determine first in order to find the empirical formula ? Which of the quantities in (a) above will be the same Forall both Fe _2 O _3 and the unknown compound how will you determine the mass percentage of O in the compound? F + O _2 rightarrow H _2 O + CO _2 100-57.02 = 42.98 100g sampleExplanation / Answer
0.3355g of the compound yields 0.0758g of Fe2O3
Now, mol.wt of Fe2O3=159.69 g/mol and atomic wt of Fe= 55.86
Also 1 mole of Fe2O3 contains 2 moles of Fe
i.e 159.69 g of Fe2O3 contains 2 x 55.84 = 111.68 g of Fe
So 0.0758g of Fe2O3 contains (111.68 x 0.0758)/159.69 = 0.053 g of Fe
Hence 0.3355g of the compound contains 0.053 g of Fe
% Fe = 0.053/0.3355 x 100 = 15.80 %
% C = 51.04, % H = 5.98 (given)
Thus % O = 100- (51.04 + 5.98 + 15.80) = 27.18 %
Now Assuming 100g of compound is present,
C = 51.04 g, H = 5.98 g, Fe = 15.80 g and O=27.18 g
Calculate the respective number of moles for each element by dividing with the corresponding atomic weights
C : 51.04/12 = 4.2533 moles
H : 5.98/1 = 5.98 moles
Fe: 15.80/55.84 = 0.2829 moles
O: 27.18/16 = 1.6988 moles
Now divide by the lowest value (0.2829 in this case) to get whole number ratios
C : 4.2533/0.2829 = 15.0
H: 5.98/0.2829 = 21.1
Fe: 0.2829/0.2829 = 1.0
O: 1.6988/0.2829 = 6.0
Empirical Formula C15H21O6Fe
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.