Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a comet half a kilometer in radius consisting of ice at 273 K Hits earth at a sp

ID: 2207738 • Letter: A

Question

a comet half a kilometer in radius consisting of ice at 273 K Hits earth at a speed of 4x10^4 m/s. For simplicity, assume all the kinetic energy converts to thermal energy on impact and that all the thermal energy goes into warming the comet. Calculate the volume and mass of ice. (B) Use conservation of energy to find the final temperature of the comet material. Assume, contrary to fact, that the result is super heated steam and the the usual specific heats are valid, although in fact they depend on both temperature and pressure. (C) Assuming the steam retains a spherical shape and has the same initial volume as the comet, calculate the pressure of the steam using the ideal gas law

Explanation / Answer

A. mass = 4/3**r^3*density

denisty of ice = 916.7 kg/m3

mass = 4.799829976 *10^11 kg

kinetic energy = 1/2*m*v^2

= 3.839863981 *10^20 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote