A producer of felt-tip pens has received a forecast of demand of 32,000 pens for
ID: 470892 • Letter: A
Question
A producer of felt-tip pens has received a forecast of demand of 32,000 pens for the coming month from its marketing department. Fixed costs of $36,000 per month are allocated to the felt-tip operation, and variable costs are 39 cents per pen.
A producer of felt-tip pens has received a forecast of demand of 32,000 pens for the coming month from its marketing department. Fixed costs of $36,000 per month are allocated to the felt-tip operation, and variable costs are 39 cents per pen.
Explanation / Answer
a)
Fixed cost =$36000
Variable cost = $0.39/pen
Selling Price =$3/pen
Demand= 32,000
QBEP= 36000/(3-0.39)= 13793 units
b) Specified Profit = $19000
Q= Profit + fixed cost/(R-V)
32000= 19000+36000/(R-0.39)
R=$2.11
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.