A producer of felt-tip pens has received a forecast of demand of 33,000 pens for
ID: 395621 • Letter: A
Question
A producer of felt-tip pens has received a forecast of demand of 33,000 pens for the coming month from its marketing department. Fixed costs of $27,000 per month are allocated to the felt-tip operation, and variable costs are 25 cents per pen.
a. Find the break-even quantity if pens sell for $2 each. (Round your answer to the next whole number.)
b. At what price must pens be sold to obtain a monthly profit of $11,000, assuming that estimated demand materializes? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
QBEPExplanation / Answer
Ans:
Contribution per pen = selling price per pen - variable cost per pen
= $2 - $0.25
= $1.75
a) Break even quantity = fixed cost / contribution per pen
= $27,000 / $1.75
= 15429 pens
b) Price = (cost + profit) / quantity
= ((33,000 * $0.25) + $27,000 + $11,000) / 33,000
= ($8250 + $27,000 + $11,000) / 33,000
= $46250 / 33,000
= $1.40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.