A producer of felt-tip pens has received a forecast of demand of 38,000 pens for
ID: 462756 • Letter: A
Question
A producer of felt-tip pens has received a forecast of demand of 38,000 pens for the coming month from its marketing department. Fixed costs of $29,000 per month are allocated to the felt-tip operation, and variable costs are 34 cents per pen.
A producer of felt-tip pens has received a forecast of demand of 38,000 pens for the coming month from its marketing department. Fixed costs of $29,000 per month are allocated to the felt-tip operation, and variable costs are 34 cents per pen.
Explanation / Answer
Annual Demand= 38000
Fixed Cost= 29000
Sales=38000*3=114000
Variable cost= 38000*3*34%=38760 VC per unit is 3*34%= 1.02
Contribution=3-1.02=1.98
Break Even Quantity= Fixed Cost/ contribution
=29000/1.98
Break Even Quantity= 14647 units
Break Even Sales= Fixed Cost+Profit/ contribution
38000=29000+18000/Sales-.34SP
25080SP=47000
SP=47000/25080
SP=1.87
The selling price should be $ 1.87 to earn the profit of $ 18000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.