A producer of felt-tip pens has received a forecast of demand of 30,000 pens for
ID: 390863 • Letter: A
Question
A producer of felt-tip pens has received a forecast of demand of 30,000 pens for the coming month from its marketing department. Fixed costs of $21,000 per month are allocated to the felt-tip operation, and variable costs are 25 cents per pen.
a. Find the break-even quantity if pens sell for $4 each. (Round your answer to the next whole number.)
QBEP _________ units
b. At what price must pens be sold to obtain a monthly profit of $24,000, assuming that estimated demand materializes? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Price $________
Explanation / Answer
A. Break even point = fixed costs /(sales price minus variable costs
Break even point = 21000/(4-0.25)=5600 units
B. We know that
Profit = quantity ( price - variable costs)- fixed costs
24000= 30,000 (P-0.25)-21000
45000=30000P - 7500
52,500=30,000P
Price =1.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.