The forecasted demand is 1500, 1600, 1300, 1100, for quarters 1,2,3,4, respectiv
ID: 464960 • Letter: T
Question
The forecasted demand is 1500, 1600, 1300, 1100, for quarters 1,2,3,4, respectively. The beginning and ending annual inventory is 600, no negative inventory is allowed, unit carrying cost is $2/item/quarter, hiring cost is $92/worker, firing cost is $84/worker, and the labor standard is 6.5 hours/unit.
Question 8. What is the minimum cost of the optimal production plan where the total annual cost consists of carrying, hiring, and firing?
(A) $1125 (B) $5900 (C) $2850 (D) $3300 (E) none of the above
Explanation / Answer
Total inventory for the year = 1500+1600+1300+1100 = 5500 units
Carrying cost = 5500 x $2 = $11000
Labour cost for 5500 unist = 5500 x 6.5 = 35750 hours
Number of workers required for a 8 hour man day = 4469
If we calculate all the costs that are involved none of them are coming to the options that are given. Hence it is option E none of the above.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.