A manager must decide how many machines of a certain type to purchase. Each mach
ID: 444136 • Letter: A
Question
A manager must decide how many machines of a certain type to purchase. Each machine can process 100 customers per day. One machine will result in a fixed cost of $2,100 per day, while two machines will result in a fixed cost of $3,900 per day. Variable costs will be $17 per customer, and revenue will be $45 per customer.
If estimated demand is 90 to 120 customers per day, how many machines should be purchased?
A manager must decide how many machines of a certain type to purchase. Each machine can process 100 customers per day. One machine will result in a fixed cost of $2,100 per day, while two machines will result in a fixed cost of $3,900 per day. Variable costs will be $17 per customer, and revenue will be $45 per customer.
Explanation / Answer
a. Break even point (BEP) = fixed cost/(Revenue per customer - variable cost per customer)
Thus, for one machine,
BEP = 2100 / (45 - 17) = 2100/28 = 75 customers
For two machines,
BEP = 3900/(45 - 17) = 3900/28 = 139.2857 ~ 140 customers
b. If customer range is from 90-120, one machine should be purchased as the minimum number of customers required to purchase two machines is 140.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.