Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A manager has learned that annual profits from four alternatives being considere

ID: 426798 • Letter: A

Question

A manager has learned that annual profits from four alternatives being considered for solving a capacity problem are projected to be $15,000 for A, $30,000 for B, $45,000 for C, and $60,000 for D if state of nature 1 occurs; and $60,000 for A, $80,000 for B, $90,000 for C, and $35,000 for D if state of nature 2 occurs. (A) Assuming maximax is used, what alternative would be chosen? (B) Assuming maximin is used, what alternative would be chosen? (C) Assuming Laplace is used, what alternative would be chosen? (D) If the probability of Nature 1 is.40 and the probability of Nature 2 is 0.6, which alternative should be chosen?

Explanation / Answer

(A)

Max payoff of A = MAX(15000, 60000) = 60000

Max payoff of B = MAX(30000, 80000) = 80000

Max payoff of C = MAX(45000, 90000) = 90000

Max payoff of D = MAX(60000, 35000) = 60000

Maximum of the Max payoff is 90000, corresponding to alternative C.

Therefore, according to Maximax, alternative C would be chosen.

(B)

Min payoff of A = MIN(15000, 60000) = 15000

Min payoff of B = MIN(30000, 80000) = 30000

Min payoff of C = MIN(45000, 90000) = 45000

Min payoff of D = MIN(60000, 35000) = 35000

Maximum of the Min payoff is 45000, corresponding to alternative C.

Therefore, according to Maximin, alternative C would be chosen.

(C)

Average payoff of A = AVERAGE(15000, 60000) = 37500

Average payoff of B = AVERAGE(30000, 80000) = 55000

Average payoff of C = AVERAGE(45000, 90000) = 67500

Average payoff of D = AVERAGE(60000, 35000) = 47500

Maximum of the Average payoffs is 67500, corresponding to alternative C.

Therefore, according to Laplace criterion, alternative C would be chosen.

(D) Expected Monetary Value (EMV) approach

EMV of A = 15000*0.4+60000*0.6 = 42000

EMV of B = 30000*0.4+80000*0.6 = 60000

EMV of C = 45000*0.4+90000*0.6 = 72000

EMV of D = 60000*0.4+35000*0.6 = 45000

Maximum of the Average payoffs is 72000, corresponding to alternative C.

Therefore, according to EMV approach, alternative C would be chosen.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote