A corporation manager is considering an investment in a shopping mall; thus, he
ID: 420057 • Letter: A
Question
A corporation manager is considering an investment in a shopping mall; thus, he is interested in the visitor traffic of the mall (which is the number of people visiting the mall for a given period). According to the records as well as survey data, there are approximately 1,000 people in the mall at any point of time, and each person usually stays in the mall for 5 hours. Calculate how many visitors on average does the mall have every day, assuming the mall opens from 10am to 9pm. (Do not round intermediate calculations, and round your final answer to an integer)
Explanation / Answer
Number of people in the mall, I = 1000
Time spent in the mall, T = 5 hours
Flow rate, R = I/T = 1000/5 = 200 people per hour
Workday from 10am to 9pm = 11 hours
Average number of visitors per day = 200*11 = 2200 people per day
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.