A corporation has an average tax rate of 25% and a marginal tax rate of 39%. The
ID: 2772962 • Letter: A
Question
A corporation has an average tax rate of 25% and a marginal tax rate of 39%. The corporation can invest in a tax-free project with an expected before-tax return of 6.8% or in a taxable project with an expected before-tax return of 10%. The corporation should:
A.) invest in the tax-free project because the after-tax return is greater.
B.) invest in the taxable project because the return is greater.
C.) be indifferent between the two investments because the after-tax returns are the same.
D.)invest in the taxable project because the after-tax return is greater.
Explanation / Answer
After tax return in case of :
Tax free project = 6.8% ( 1- 0 ) = 6.8%
Taxable project = 10 % (1 - .39 ) = 10* .61 = 6.1%
corrct option is "A" - Invest in tax free project because after tax return is greater.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.