A commuter airline makes lattes in the galley and sells them to passengers. A re
ID: 406340 • Letter: A
Question
A commuter airline makes lattes in the galley and sells them to passengers. A regular latte contains a shot of espresso, 1 cup of 2% milk, frothed, and 0.5 cup of whipped cream. The low-fat latte contains a shot of espresso, 1.25 cups of skim milk, frothed, and no whipped cream. The plane begins its journey with 100 shots of espresso, 60 cups of skim milk, 60 cups of 2% milk, and 30 cups of whipped cream. The airline makes a profit of $1.58 on each regular latte and $1.65 on each low-fat latte. Assuming that all lattes that are made can be sold, what would be the ideal mix of regular and low-fat lattes to maxi-mize the profit for the airline?
Explanation / Answer
Ingredient
Regular Latte
low-fat latte
Total
espresso in shot
1
1
100
Cups 2% milk
1
0
60
Cups Skimmed Milk
0
1.25
60
Cup of Whipped Cream
0.5
0
30
Profit
1.58
1.65
The profit of Low fat Late is more than The regular latte
With 60 cups of skimmed milk no. of low fat latte that can be made = 60/1.25 = 48
Maximum low- fat latte = 48
Profit from low fat latte = 48 * 1.65 = 79.2
After 48 cups of low fat late the number of regular latte that can be made
Ingredients left after 48 cups of low fat latte
Ingredient
Regular Latte
low-fat latte
Total
Remaining
espresso in shot
1
1
100
52
Cups 2% milk
1
0
60
60
CupsSkimmed Milk
0
1.25
60
0
Cup of Whipped Cream
0.5
0
30
30
Profit
1.58
1.65
Regular Latte that can be made = 52
Profit from regular latte = 52* 1.58 = 82.16
Total Profit = 79.2 + 82.16
= 161.36
Ingredient
Regular Latte
low-fat latte
Total
espresso in shot
1
1
100
Cups 2% milk
1
0
60
Cups Skimmed Milk
0
1.25
60
Cup of Whipped Cream
0.5
0
30
Profit
1.58
1.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.