A commonly used practice of airline companies is to sell more tickets than actua
ID: 3235928 • Letter: A
Question
A commonly used practice of airline companies is to sell more tickets than actual seats to a particular flight because customers who buy tickets do not always show up for the flight Suppose that an airline sells 200 tickets for a certain flight, which has only 190 seats. If on the average 4% of purchasers of airline tickets do not appear for the departure of their flight, find the a. probability that everyone who shows up for this flight will have a seat. b. expected number of passengers with no seat available for this flight. Assume that passengers miss their flight independently of other passengers on the same flight (which is not true in general when families are involved).Explanation / Answer
a)Probability that everyone will have a seat = No. of seats/ Total no. of passengers booked = 190/200=0.95
b) Expected no. of passengers with no seat available = 4% of total passengers=4/100*200=8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.