A. Project 1 has five bidders with equal chances of winning. Its value is $400,0
ID: 3917126 • Letter: A
Question
A. Project 1 has five bidders with equal chances of winning. Its value is $400,000, but will cost $20,000 to bid. What is its EMV?
a. $80,000
b. $380,000
c. $64,000
d. Insufficient data
B. Project 2 has 100 bidders with equal chances of winning. Its value is $26,000,000, but will cost $200,000 to bid. What is its EMV?
a. $2,000
b. $62,000
c. $25,800,000
d. Insufficient data
C. If he can only bid on one project, a risk-seeking manager will bid on which one?
a. Project 1
b. Project 2
c. Insufficient data
Explanation / Answer
Answer 1: C
here we have 5 bidders so winning chance is 20% and loosing chance is 80 %
so 400000 * .2 = 80000 - 20000 * .8 = 16000
EMV = 64000
Answer 2: B
here 100 bidders chance of winning is 1 % and loosing is 99 %
so 26000000 * 0.01 = 2,60,000 - 200000 * .99 = 198000 = 62000
Answer 3:
Project1 as the winning % is 20 which is higher than 1 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.